SIKÇA SORULAN SORULAR

Genel Sorular

Menüde yer alan “Abone Ol” seçeneğine tıkladıktan sonra, gelen ekrandan kendinize uygun olan haftalık seans sayısını ve abonelik uzunluğu planını belirleyin. Ardından ileri adımına tıklayarak, kredi kartı ödeme bilgilerini girip, 3D secure sanal pos aracılığıyla ödemenizi tamamladıktan sonra aboneliğiniz hesabınıza otomatik olarak tanımlanacaktır.
Abone olduktan sonra anında haftalık kredileriniz hesabınıza tanımlanacaktır ve en yakın randevu saatine randevu alabilirsiniz.
Satın alınan paketlerin ve kampanyaların bir defaya mahsus bırakılması adına telefon numarasıyla kişiselleştirilmesi yapılmaktadır. Platformumuzdaki kampanyaların ve deneme derslerinin istismar edilmemesi adına bu uygulama yapılmaktadır. Ayrıca seanslarınıza ve abonelik planınızla alakalı meydana gelecek ve sizi hızlı bir şekilde bilgilendirmemiz gereken durumlarda SMS ile iletişime geçebilmek adına bu bilgi alınmaktadır.
Spor antrenörlerimizden veya Diyetisyenlerimizden randevu oluşturmayı dilediğinizin profilini açmalısınız. Ardından profillerinin alt kısmında “Randevu oluştur” butonuna tıklamalısınız. Buradan sonra karşınıza çıkan takvimden dilediğiniz saat ve günü seçmeli ve onaylamalısınız. Oluşturduğunuz randevuları “Randevularım” sekmesinden kontrol edebilirsiniz. Unutmayın eğitmenlerin müsait olarak belirledikleri ve henüz başkalarının randevu oluşturmadığı tarih ve saatlerde randevu alabilirsiniz.
“Randevularım” menüsünü açtığınızda gelecek bütün randevularınızı görebilirsiniz. Randevu saatinize 5 dakika kala, randevunun üzerine tıklanması halinde “Seansa Katıl” seçeneği aktif olacaktır.
Her kullanıcı Demo (Deneme) seanslarımızdan olarak yalnızca bir kere faydalanabilir.
Abonelik Planınızın süre taahhüdünü değiştirmek, plan içerisindeki haftalık seans sayılarınızı değiştirmek için destek ekibimizle (destek@fityme.com üzerinden veya websitesindeki destek ve yardım kısmından) iletişime geçmenizin akabinde size yardımcı olunacaktır. Yeni ayın ödeme günü gelmeden 3 gün kalaya kadar yapılan talepler bir sonraki ayın ilk gününden itibaren aktif olacaktır.
İsim, yaş, cinsiyet, e-mail, telefon numarası gibi bilgiler sizinle iletişime geçebilmek ve hesabın size ait olduğunu kanıtlamak ve size özek kılmak adına istenmektedir. T.C Kimlik numarası, adres gibi bilgiler aldığınız hizmetin karşılığında size fatura kesebilmemiz adına devlet tarafından talep etmemiz istenilen bilgilerdir.
Uzun süreli abonelik seçiminde paket ücretlerin tamamı kredi veya bana kartlarınızdan peşin olarak çekilmez. Seçtiğiniz abonelik planınızın süresi ve içeriği ne olursa olsun, paketi almanız durumunda sadece ilk aya tekabül eden ücret alınacaktır. Sonrasında her yeni ayda tekrar aylık taksitler olarak alınacaktır, ta ki siz öncesinde iptal talebinde bulunana kadar. Eğer paketiniz taahhüt süresi ile kısıtlıysa -6 aylık veya 12 aylık gibi- sürenin bitiminde siz iptal talebinde bulunmasanız bile otomatik olarak ücret çekimi ve hizmet alışı durdurulacaktır. Devam etmek için yeniden bir abonelik planı seçmeniz ve yeni bir taahhüt seçmeniz gerekmektedir.
6 Aylık aboneliklerde bütün ücreti peşin ödemek kaydıyla havale veya EFT yöntemleriyle ödeme yapabilirsiniz. Destek ekibimizle iletişime geçerseniz size bu konuda yardımcı olunacaktır. Aylık abonelik planları için bu opsiyon mevcut değildir.

Seanslar ile İlgili Sorular

Seanslarınız aboneliğinizin tanımlandığı tarih, saat ve dakika itibarı ile başlar. Her 7 günde bir yeni seanslar hesabınıza tanımlanır. Her dördüncü hafta ise 7 gün değil, dört hafta toplamını 30 güne tamamlayacak şekilde hesap edilir. Bir aylık abonelik süresinin gün karşılığı 30 gündür.
Aylık abonelikte aboneliğinizi iptal etmemeniz ve otomatik yenilemesi durumunda, ödemenin alındığı gün olan, bir önceki aydaki ödeme gününe denk gelen, mevcut ayın ödeme gününde aynı zamanda seanslar otomatik olarak tanımlanır. Eğer abonelik planı iptal edilirse, yeni seans tanımlanmayacaktır. Yani 3 Nisan ayında kayıt olan bir kişinin yeni ödemesi 3 Mayıs tarihinde alınır. Aynı şekilde yeni kredileri de 3 Mayıstan itibaren hesabına tanımlanır.
Bir önceki ayda elde etmiş olduğu son kredileri ise 3 Mayıs tarihine kadar kullanabilir.
6 Aylık abonelik planında da aynı şartlar geçerlidir.
Hesabınıza tanımlanan krediler haftalık bazda tanımlanmaktadır. Hafta sonuna kadar kullanılmayan krediler bir sonraki haftaya devretmezler ve ücret iadesi yapılmaz. Bunun sebebi kişinin spor alışkanlığını bırakmaması, haftalık olarak düzenli spor yapmasını sağlamaktır. Ayrıca platformdaki aktif eğitmen ve diyetisyen sayısını takip etmek ve sunucularımızın boyutunu ayarlamak adına bu şekilde yoğunluğu öngörmemiz daha kolay olmaktadır.
Gelecek haftaların seansları daha öncesinde kullanılamamaktadır. Platformumuzda her hafta belirli bir sayıda spor ve diyet seansı alışkanlığı benimsenmesi protokolü öngörülmüştür. Kişilerin haklarını öne alması ve devretmesi, spor ve diyetten alacakları verimi azaltacağından ve teknik olarak platformumuzun sağlıklı çalışmasını zorlayacağından dolayı buna izin verilmemektedir.
Seans uzunlukları ihtiyaca göre değişebilmekle birlikte maksimum 60 dakika olarak belirlenmiştir.
Seanslara platformumuz dışındaki herhangi bir arıza sebebiyle geç katılmanız veya bağlantınızın kopması durumunda bu seansın telafisi olmayacaktır. Platformumuzun sağladığı teknik imkânlar ile alakalı oluşabilecek aksaklıklarda destek ekibiyle iletişime geçmeniz halinde hızlı bir şekilde telafi tarafınıza sağlanacaktır.
Eğitmen ve Diyetisyenin seansa geç katılması, seans sırasında bağlantısı kopması ve bunun seansı etkileyecek uzunlukta sürmesi gibi durumlarda platformumuz kullanıcılara kredilerinin telafisini hızlı bir şekilde sağlayacaktır.
Aynı gün içerisinde birden fazla spor seansı ve diyet seansı alınabilmektedir. Bu seanslar peş peşe veya ayrı ayrı alınabilmektedir.

Randevular ile İlgili Sorular

Oluşturulan randevulara katılamayacaksanız randevuyu iptal etmeniz gerekmektedir. Randevu saatine 24 saat kalaya kadar kullanıcılar tarafından iptal işlemi yapılabilmektedir. Bu süre geçtikten sonra herhangi bir randevu iptali yapılamamakta ve katılımınız beklenmektedir. Bunun sebebi hem spor eğitmenimizin ve diyetisyenimizin randevularını efektif bir şekilde doldurabilmesini ve gerçekleştirebilmesini sağlamak, hem de siz kullanıcılarımızın spor ve diyet konusundaki disiplinine yardımcı olmaktır.
Spor antrenörleri ve Diyetisyenlerimiz ise randevuları ancak 48 saat kalaya kadar iptal edebilmektedir. Karşı taraftan gelen bir iptal durumunda kredileriniz geri hesabınıza tanımlanacaktır ve yeniden randevu almanız gerekecektir.
Randevularınızı oluştururken yüksek bir dikkat ile oluşturmanızı öneririz. Zira 24 saat kalaya kadar iptal işlemi gerçekleşebilmektedir. Eğer kendisine 24 saatten daha az kalan bir randevuyu yanlışlıkla bile almış olursanız iptal işlemini gerçekleştiremeyeceksiniz. Ve bu randevuya Spor eğitmeni ve Diyetisyen tarafından katılımınız beklenecektir.
24 Saatten uzun kalan randevular için ise, randevularım ekranından randevu üzerine tıklayarak, iptal et seçeneği ile, iptal edebilirsiniz.
Kullanıcılar 24 saat kalaya kadar iptal edebilmektedirler. Bunun sebebi hem spor eğitmenimizin ve diyetisyenimizin randevularını efektif bir şekilde doldurabilmesini ve gerçekleştirebilmesini sağlamak, hem de siz kullanıcılarımızın spor ve diyet konusundaki disiplinine yardımcı olmaktır.
Spor eğitmenleri ve diyetisyenler ise 48 saat kalaya kadar iptal edebilmektedirler. Bunun sebebi, kullanıcılarımızın hayatlarını erkenden planlayabilmesini sağlayabilmek ve planlarını değiştirmek zorunda kalmamalarını sağlamaktır. Ayrıca umdukları saatlerde bir daha randevu bulabilme konusunda sıkıntı yaşamalarının önüne geçmektir.
Spor antrenörlerimiz ve Diyetisyenlerimiz kendi çalışma takvimlerine uygun şekilde randevularını belirlemektedirler. Her spor antrenörü ve diyetisyen bu konuda platformumuzdan bağımsız bir şekilde özgürce karar vermektedir. Bazen bu saatlerde talep olmayacağını düşünerek seans açmayabilmekte, bazen de yoğunluk sebebiyle bu seanslar erkenden rezerve edilebilmektedir. Seanslarınız sırasında, devamlı olarak seans gerçekleştirmek istediğiniz spor antrenörü ve diyetisyen ile arzuladığınız gün ve saatleri konuşarak o saatlerde seans oluşturmalarını isteyebilir ve bu seansları hızlıca rezerve edebilirsiniz.
Spor antrenörü veya Diyetisyenin randevu iptali veya sizin randevunuzu 24 saat kala veya daha öncesinde iptal etmeniz durumunda kredileriniz hesabınıza eş zamanlı olarak iade edilecektir. Fakat kredilerinizin kullanma tarih aralığı değişmeyecektir.
Seanslarınız sırasında, devamlı olarak seans gerçekleştirmek istediğiniz spor antrenörü ve diyetisyen ile arzuladığınız gün ve saatleri konuşarak o saatlerde seans oluşturmalarını isteyebilir ve bu seansları hızlıca rezerve edebilirsiniz.
Haftalık olarak kredileriniz tanımlanıp tanımlanmadığını hesabınız sekmesinden kontrol ediniz. Tanımlanan kredilerinizi randevu alarak tüketmediğinizden emin olunuz. Eğer bu iki durumda problem bulunmayıp halen daha randevu oluşturamıyor iseniz, lütfen destek birimimiz ile iletişime geçiniz.

Ödeme ile İlgili Sorular

Aylık abonelikler için, internet alışverişine açık bir kredi veya banka kartı ile sisteme abonelik yapmanız gerekmektedir. 6 Aylık aboneliklerde ücreti peşin olarak havale veya EFT yöntemiyle iletmeniz durumunda sistem aboneliği tarafınıza tanımlanacaktır.
6 Aylık ve Yıllık aboneliklerde ücretler aylık olarak taksitler ile her 30 günde bir alınmaktadır. İndirimli bir ücret üzerinden bu işlem gerçekleşmektedir.
Aylık aboneliğiniz siz iptal etmediğiniz sürece her ay yenilenmektedir.
Aboneliğinizin sonlanmasına en az 48 saat kala destek ekibimiz ile destek@fityme.com adresi üzerinden veya web sitemiz üzerindeki destek bölümüne mesaj bırakarak iletişime geçmelisiniz. Konu ile alakalı olarak destek ekibimiz size anında geri dönüş sağlayacaktır.
Aboneliğinizi sonlandırma talebinizin tarihi baz alınmamaktadır. Hesabınız ve abonelik planınız üzerinde görünen, abonelik sonlanma tarihine kadar aboneliğinizi kullanabilirsiniz.
6 Aylık ve Yıllık aboneliklerde sözleşme sonunda abonelik iptal olur. Yeniden bir abonelik planı seçmeniz gerekmektedir.
Ödemenin alınamaması durumunda sistem tarafınıza yeni kredi tanımlamaz ve aboneliğiniz askıya alınır. Tekrarlanan ödeme taleplerinde yeniden bakiye olmaması durumunda aboneliğiniz iptal edilecektir ve yeniden bir abonelik planı tanımlamanız gerekecektir.